- Anti-tilt for secure filing
- Lockable drawers for confidential files
- Finish: Nova Oak
- Filing cabinet with 2 drawers
- Robust drawers are capable of storing up to 25kg each
- Compatible with foolscap suspension files
- Dimensions (WxDxH): 465x600x710mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
<
>
Jemini 2 Drawer Filing Cabinet 464x600x710mm Nova Oak KF79856
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Size | 2 Drawer |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| Cabinet Colour | Nova Oak |
| Dimensions (WxDxH) | 464x600x710mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth | 600mm |
| File Size | Foolscap/A4 |
| Form | 2 Drawer Upright |
| Height | 710mm |
| Handles | Bow Handles |
| Lockable | Yes |
| Load Capacity | 25kg |
| Manufacturer | TC Group |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 30.6kg |
| Width | 464mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Accessories |
Description
Designed for foolscap suspension files, this 2 drawer filing cabinet provides a sturdy and robust filing solution. The robust frame has a stylish Nova Oak finish and anti-tilt technology for secure filing. The 2 drawers are lockable for storing confidential files and have a capacity of 25kg each. This filing cabinet measures W465 x D600 x H710mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
