- Sumptuous Upholstery
- Detailed Stitching on Back and Seat
- Triple Lever Independent Mechanism
- Independent Seat and Backrest Tilt Angle Adjustment
- Seat Slide
- Ratchet Height Adjustable Backrest
- Height Adjusting Three Dimensional Arms
- Available in a Choice of Finishes: Bonded Leather, Blue Fabric or Black Fabric
<
>
Barcelona Deluxe Black Leather Operator Chair
Select Product Options:
Colour: Black Leather
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 590-660mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Type | High |
| Back Width | 530mm |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Base Finish | Chrome |
| Dimensions | 510x510-550x500-600mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 124kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 510-550mm |
| Seat Height | 500-600mm |
| Seat Width | 540mm |
| Seat Slide | Yes |
| Weight | 28kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | No |
Product Information
| Brand | Barcelona |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
