- Impulse 2000 tall contract cupboard
- Attractive Beech and White wood finish
- 25 thick tops
- Matching doors with silver handles
- Steel to steel fixings
- 2mm abs protective edges
- Locking doors
- Adjustable shelves
- 18mm side walls
- Adjustable feet
- Weight Capacity: 20Kg per shelf
- 5 Shelves
<
>
Impulse 2000mm Cupboard Beech and White
Select Product Options:
Colour: Beech & White
Size: 2000
Product Details
General Information
| Colour | Beech/White |
| Material | MFC |
| Size | Tall |
| Door Colour | White |
| Country of Origin | China |
| Depth | 400mm |
| Cupboard Colour | Beech & White |
| Dimensions (WxDxH) | 800x400x2000mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Number Of Shelves | 5 |
| Lockable | Yes |
| Height | 2000mm |
| Self Assembly | Yes |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Style | 2 Door |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Weight | 81kg |
| Width | 800mm |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Storage |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
• Impulse cupboard • Attractive wood finish • 25mm thick tops • Matching doors with silver handles • Steel to steel fixings • 2mm abs protective edges • Locking doors • Adjustable shelves • 18mm side walls • Adjustable feet • Weight Capacity: 20Kg per shelf • 800mm, 1200mm, 1600mm & 2000mm come with 2, 3, 4 or 5 shelves respectively
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
