- Beech wooden frame
- Generous seat and backrest padding
- Fixed arms that match the frame
- Not Stackable
<
>
Madrid Visitor With Arms Bespoke Colour Stevia Blue
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Arms: With Arms
Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Width | 470mm |
| Back Height | 400mm |
| Dimensions | 530x560x855mm |
| Frame | Beech |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| Weight | 14kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Madrid |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
