- Luxury soft touch panelled leather
- Contemporary executive design
- Twin lever Infinite lock mechanism
- Weight tilt tension control
- Chrome base and arms
<
>
Penza Executive Grey Leather Chair
Select Product Options:
Colour: Grey
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Leather |
| Chair Colour | Grey |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Height | 740mm |
| Back/Seat Action | 2 Lever |
| Back Type | High |
| Back Width | 570mm |
| Base Finish | Chrome |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 650x690x1200mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Fixed |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Colour | Grey |
| Weight | 19.5kg |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
Product Information
| Brand | Penza |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
